PASJA ŚWIATA | Koncert Wielkopostny

📌 Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie

W Wielkim Tygodniu zapraszamy na muzyczną wędrówkę, w której ku Golgocie poprowadzą nas pasyjne utwory wielu tradycji i kultur. Przewodnikiem będzie Jan Sebastian Bach i chorały z jego Pasji wg. Świętego Mateusza (BWV 244), wywodzące się z pieśni liturgicznych ówczesnych Niemiec, które spotkają się z tradycją aramejską, arabską, gruzińską, bizantyjską, korsykańską i polską.
 
Obok motywów z arcydzieła Bacha zabrzmi wielkopiątkowy lament arabski, grecki i aramejski Trisagion (w polskiej tradycji znany jako śpiew Święty Boże, Święty Mocny), utwory klasyków muzyki dawnej i polska pieśń wielkopostna. Za specjalną zgodą Jean-Étienne Langianniego (Ensemble Organum, Seraphica) wykonamy też jego unikatową aranżację na polifonię korsykańską polskiego Stabat Mater – pieśni Stała Matka Boleściwa.
 
Chór w Kontakcie pojawił się na muzycznej mapie Krakowa wiosną 2015 roku. Od początku przyświecały mu idee różnorodności i wielokulturowości. Jest miejscem spotkań nieprofesjonalnych śpiewaków z zawodowymi muzykami. Założycielem i dyrygentem Chóru jest dr Wassim Ibrahim – kompozytor, muzyk, wykonawca muzyki lewantu. Zespół pod jego batutą koncertował w wielu instytucjach kultury i sztuki, w 2023 roku na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, wraz z Capellą Cracoviensis, wziął udział w wykonaniu Pasji wg Świętego Mateusza pod batutą Tomasza Pokrzywińskiego.
 
Chór w Kontakcie, w 2019 roku uhonorowany tytułem Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości, specjalizuje się w spotkaniach muzyki klasycznej z tradycyjną muzyką świata. Wcześniej występował m.in. z programami „Alleluja Świata” i „Gloria Świata”.
 
„Pasja Świata” to nowa propozycja krakowskiego zespołu, któremu będą towarzyszyć: Rodrigo Barata – flet prosty Tomas Celis Sanchez – instrumenty perkusyjne Jacek Celer – kontrabas Dyrygent: Wassim Ibrahim
 
Na premierowe wykonanie programu zapraszamy we środę 27 marca o godzinie 20:00 do kościoła oo. Pijarów p.w. Przemienienia Pańskiego (Kraków, ul. Pijarska 2).

więcej wydarzenie

Hamdam with Wassim Ibrahim. Concert Tour in Lithuania (24-28.04.2024)

Concert Tour in Lithuania. 24-28 April, 2024.

Ibrahim Trio: East Meets West Live @Muzeum Manggha

Zapraszamy na niezwykły wieczór muzyczny z udziałem zespołu Ibrahim Trio, który przeniesie nas w podróż po dźwiękowych krainach, łącząc wpływy muzyczne ze Wschodu i Zachodu. Trio składa się z trzech wybitnych solistów: Wassima Ibrahima (oud, wokal), Joachima Mencela (lira korbowa, fortepian) oraz Szymona Madaja (perkusja).

Wieczór z Baśni 1001 Nocy: Wassim Ibrahim, Tomas Sanchez, Anna Mendak | Koncert + Pokaz tańca Orientalnego

Zapraszamy w niezwykłą muzyczno-taneczną podróż do krainy z Baśni Tysiąca i Jednej Nocy, z muzyką arabską i tańcem orientalnym. Zagra dla Państwa doświadczonych muzyków o różnych korzeniach kulturowych i muzycznych. Perkusista z Meksyku i instrumentalista z Damaszku, oboje na stałe mieszkający w Polsce, zapraszają słuchaczy w muzyczną podróż, podczas której posłuchamy starożytnych melodii z kultur Mezopotamii i Lewantu, w językach aramejskim, arabskim oraz w różnych dialektach tych krain.

Kultura Lewantu dla Pokoju: Wassim Ibrahim + Adeb Chamoun + inni | Katowice

A to dzięki koncertowi Wassima Ibrahima i Adeba Chamouna, którzy przedstawią repertuar Pieśni Lewantu. Będzie to muzyczna podróż, prezentująca starożytne melodie z kultur Mezopotamii, Turcji, Egiptu i Lewantu, w językach aramejskim, arabskim oraz w różnych dialektach tych krajów.